Založ si blog

Školská reforma.

Hovorí sa, že do školstva a do futbalu môže hovoriť každý. Počul som veľa názorov, ktoré smerovali (teda ukazovali smer) k lepšiemu školstvu. (Jeden sa mi páčil v tom, že keď školstvo veľmi dobre fungovalo v 70-tich rokoch minulého storočia, tak musí fungovať aj teraz.)

Teraz sa reforma rieši (naozaj veľmi zúžene povedané) iba pridavaním, alebo uberaním počtu hodín nejakeho predmetu, alebo lepším platom učiteľov.

Ale reforma nie je o žiakoch, platoch alebo počtu hodín jednotlivých predmetov. Je o učiteľoch. Poznam prípad vidieckého učiteľa, ktorý učil žiakov T 602 v čase, keď sa na iných školách vyučoval Word a Excel. Zavedenie povinnej matematiky a dvoch cudzích jazykov na všetkých školách tento problém nevyrieši. Je tu aj problém, ktorý som nazval „problém riaditeľov škôl“. Niektorí riaditelia sa boja schopných učiteľov a systematicky ich likvidujú, aby náhodou ich nenahradili.

Školstvo nepotrebuje „univerzálne“ školy, ktoré vychovávajú absolventov pre úrady práce. Školstvo nepotrebuje „reformu“, potrebuje spávne nasmerovanie, aby každý typ školy „vyškolil“ svojích absolvenov na to čo potrebuje trh práce, aby sa absolventi uplatnili.

Na to sú potrební kvalitní učitelia. A tých niet. Kvalitu učiteľov, by malo riešiť ministerstvo školstva.

Preto nie je dôležite riešiť nejakú reformu, je treba riešiť podmienky práce učiteľov a ich kvalitu.

 

 

 

Otázky.

26.07.2018

Som skoro abstinent, len občas mávam záchvaty "Junckerovho ischiasu". Prečo sa potom smejem? Behám v maskáčoch so sekerou po lese. Som Slovenský Branec alebo Slovenský Drevorubač?

Dôchodcovia.

24.05.2018

Keď vidím tie debaty o odchode do dôchodku, teda veku odchodu do dôchodku, tak sa pýtam o čom "točia" tí politici. Veď sa iba treba pozrieť na výšku väčšiny dôchodkov a normálne zvážiť viac »

Myšlienky iných (ale nie ukradnuté).

22.02.2018

Aby sa niekto v živote smial, musí niekto iný v živote plakať. Každý dostane v živote svoju porciu zmrzliny, ale bohatý v lete a chudobný v zime. Najhoršie v živote je, že slušní ľudia viac »

Nikola Gruevski

Macedónsky expremiér Gruevski utiekol do Maďarska

13.11.2018 22:26

Skopje vydá na politika medzinárodný zatykač.

Bratislava

Ochrana ovzdušia v Bratislave je nedostatočná

13.11.2018 22:05

Bratislavský Integrovaný program na zlepšenie kvality ovzdušia bol vydaný v rozpore s platnou slovenskou i európskou legislatívou, rozhodol o tom Krajský súd v Bratislave.

John Kelly

Trump vraj chystá ďalšiu vládnu zmenu, prepustí tiež Kellyho

13.11.2018 21:02

Personálny šéf amerického prezidenta zrejme sám nerezignuje.

knihy, papiere, dokumenty, byrokracia

Dosluhujúca starostka Brunoviec po voľbách pálila dokumenty

13.11.2018 20:31

Júlia Masárová cez okno úradu podávala dokumenty pracovníčke škôlky.

lukynov

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 30939x
Priemerná čítanosť článkov: 1190x

Autor blogu

Kategórie