Založ si blog

Školská reforma.

Hovorí sa, že do školstva a do futbalu môže hovoriť každý. Počul som veľa názorov, ktoré smerovali (teda ukazovali smer) k lepšiemu školstvu. (Jeden sa mi páčil v tom, že keď školstvo veľmi dobre fungovalo v 70-tich rokoch minulého storočia, tak musí fungovať aj teraz.)

Teraz sa reforma rieši (naozaj veľmi zúžene povedané) iba pridavaním, alebo uberaním počtu hodín nejakeho predmetu, alebo lepším platom učiteľov.

Ale reforma nie je o žiakoch, platoch alebo počtu hodín jednotlivých predmetov. Je o učiteľoch. Poznam prípad vidieckého učiteľa, ktorý učil žiakov T 602 v čase, keď sa na iných školách vyučoval Word a Excel. Zavedenie povinnej matematiky a dvoch cudzích jazykov na všetkých školách tento problém nevyrieši. Je tu aj problém, ktorý som nazval „problém riaditeľov škôl“. Niektorí riaditelia sa boja schopných učiteľov a systematicky ich likvidujú, aby náhodou ich nenahradili.

Školstvo nepotrebuje „univerzálne“ školy, ktoré vychovávajú absolventov pre úrady práce. Školstvo nepotrebuje „reformu“, potrebuje spávne nasmerovanie, aby každý typ školy „vyškolil“ svojích absolvenov na to čo potrebuje trh práce, aby sa absolventi uplatnili.

Na to sú potrební kvalitní učitelia. A tých niet. Kvalitu učiteľov, by malo riešiť ministerstvo školstva.

Preto nie je dôležite riešiť nejakú reformu, je treba riešiť podmienky práce učiteľov a ich kvalitu.

 

 

 

Myšlienky iných (ale nie ukradnuté).

22.02.2018

Aby sa niekto v živote smial, musí niekto iný v živote plakať. Každý dostane v živote svoju porciu zmrzliny, ale bohatý v lete a chudobný v zime. Najhoršie v živote je, že slušní ľudia viac »

Platy a životná úroveň

21.02.2018

Počúvam, že na Slovensku sa málo zarába. Ľudia vraj za veľa práce dostanu malé výplaty. Spomínajú sa skoro všetci, lekári, učitelia, robotníci, samostatní remeselníci a aj štátni zamestnanci. viac »

Úbohé školstvo.

06.02.2018

K téme osemročných gymnázií sa už vyjadrilo mnoho osôb, v zmysle logiky, že do futbalu a školstva môže "hovoriť každý". Pritom je problém veľmi jednoduchý. Osemročné gymnázia sú zatiaľ viac »

India, Kašmír, vojaci

Do školy v Indii narazilo auto, zabilo deväť a zranilo 20 detí

24.02.2018 15:51

Vodič SUV v rýchlosti pravdepodobne stratil nad autom kontrolu a narazil do budovy.

rubeľ, Moskva, Rusko

Agentúra S&P zvýšila rating Ruska do investičného pásma

24.02.2018 15:09

Agentúra S&P Global Ratings zlepšila hodnotenie úverovej bonity Ruska o jeden stupeň. Krajina sa dostala do investičného pásma.

Klement Gottwald

Gottwaldov kameň z B. Bystrice skončil v základoch kravína

24.02.2018 14:49

Prvý česko-slovenský "robotnícky" prezident Klement Gottwald bol ešte pred začiatkom svojej politickej kariéry spätý aj s Banskou Bystricou.

Bratislava Parlament Schôdza andrej danko

Pre SNS je téma legalizácie drog uzavretá, pre Fica nie je marihuana problémom

24.02.2018 14:35, aktualizované: 15:13

Podľa Andreja Danka sú klamstvom tvrdenia, že na Slovensku sú v súčasnosti zatváraní mladiství ľudia do väzenia za jednu cigaretu marihuany.

lukynov

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 21623x
Priemerná čítanosť článkov: 901x

Autor blogu

Kategórie